Ny overenskomstaftale på plads for kommunalt ansatte
Akademikerne har indgået en ny treårig overenskomstaftale med KL for omkring 40.000 akademikere ansat i landets kommuner. Aftalen sikrer en solid reallønsudvikling og indeholder en række initiativer, der skal understøtte et mere bæredygtigt arbejdsliv.
ADO er repræsenteret af Akademikerne og er dermed omfattet af det indgåede forlig.
Overenskomstresultatet blev indgået natten til tirsdag den 3. marts og gælder for perioden 1. april 2026 frem til 31. marts 2029.
Markant reallønsfremgang og ny fritvalgsordning
Aftalen sikrer medlemmerne en lønstigning på 6,27 % i perioden. Samtidig indføres en ny fritvalgsordning, som giver den enkelte medarbejder større fleksibilitet i arbejdslivet. Ordningen giver mulighed for at vælge mellem løn, pension eller frihed.
Som en del af fritvalgsordningen indføres desuden en fritvalgsdag til medarbejdere, der ikke i forvejen har omsorgsdage eller seniordage.
Ambitiøs børne- og familiepakke
Forliget indeholder også en styrket børne- og familiepakke. Der bliver blandt andet mulighed for tjenestefri med løn på barns tredje sygedag samt ved hjemkaldelse fra arbejde. Derudover gives to ugers ekstra forældreorlov.
Sendes til afstemning
Overenskomstforliget skal nu til afstemning blandt de stemmeberettigede medlemmer i Akademikernes medlemsorganisationer.
Faktaark: OK26 – en kommunal ramme på 9,09 pct.
Forlig: Aftale mellem KL og Akademikerne om overenskomst- og aftalefornyelsen pr. 1. april 2026
Generelle lønstigninger i overenskomstperioden
- Pr. 1. april 2026 ydes en generel lønforhøjelse på 2,20 %.
- Pr. 1. oktober 2026 ydes en generel lønforhøjelse på 0,70 %.
- Pr. 1. oktober 2027 ydes en generel lønforhøjelse på 0,70 %.
- Pr. 1. april 2028 ydes en generel lønforhøjelse på 1,60 %.
- Pr. 1. oktober 2028 ydes en generel lønforhøjelse på 0,70 %.
- Pr. 1. januar 2029 ydes en generel lønforhøjelse på 0,16 %.