Gå til sidens indhold

Danske specialdyrlæger

Danske dyrlæger har mulighed for at videreuddanne sig til specialdyrlæger.

_96I5961.jpg

Reglerne om uddannelsesforløbet og selve godkendelsen som specialdyrlæge fastsættes af Fødevarestyrelsen i henhold til bekendtgørelse 569 af 24/05/2017 om specialdyrlæger.

Læs mere om reglerne for at opnå autorisation til at arbejde som specialdyrlæge på Fødevarestyrelsens hjemmeside her.

Nedenfor finder du en liste over danske specialdyrlæger.

Bemærk - det er dyrlægens eget ansvar at orientere Den Danske Dyrlægeforening om udnævnelsen til specialdyrlæge samt om ændringer i mail.

Specialdyrlæge i Billeddiagnostik

Jens Arnbjerg
Email: jarn@image.dk

Dorte Hald Nielsen
E-mail: dhn@life.ku.d

Specialdyrlæge i Dairy Herd Health Management (sundhedsstyring i malkekvægsbesætninger)

Erling Kristensen
E-mail: erling.kristensen@tdcadsl.dk

Esben B. Jakobsen
E-mail: esbenjakobsen@pc.dk 

Finn A. Petersen
E-mail: fap.kj@mail.dk

Speciallæge i dermatologi

Lene Boysen
E-mail: info@dyrlaegeboysen.dk

Specialdyrlæge i Intern Medicin, Heste

Susanne Nautrup Olsen 
E-mail: sno@sund.ku.d

Specialdyrlæge i Onkologi

Peter Maasbøl Skov
E-mail: pms@odh.dk

Steen Engermann
E-mail: engermann@aarhusdyrehospital.dk

Specialdyrlæge i Pelsdyrsygdomme

Mogens Jørgensen
E-mail: mojo@fvst.dk

Specialdyrlæge i Reproduktion, Heste

Jesper Møller Nielsen
E-mail: jespermoller@ansagerdyrehospital.dk

Specialdyrlæge i Reproduktion

Jenny Katrine Boye
E-mail: jennykatrine@hotmail.com

Specialdyrlæge i Tandsygdomme

Thomas Eriksen 
Email: ter@life.ku.dk 

Jens Ruhnau 
E-mail: info@tanddyreklinikken.dk

Hanne Ellen Kortegaard
E-mail: hak@sund.ku.dk

Specialdyrlæge i Veterinær Neurologi 

Mette Berendt
E-mail: mbe@sund.ku.dk

Specialdyrlæge i Øjensygdomme

Finn Boserup 
Email: finn.boserup@netvet.net 

Claus Bundgård Nielsen 
E-mail: bundgaard@aarhusdyrehospital.dk 

Niels Stadsvold 
E-mail: stadsvold@aarhusdyrehospital.dk

Ann Refstrup Strøm
E-mail: info@eyevet.dk

Specialdyrlæge i Stordyrskirurgi

Mogens Teken Christophersen 
E-mail: mtc@sund.ku.dk

Specialdyrlæge i Intern Medicin hos Familiedyr

Janne Graarup Lyngby
E-mail: janne.lyngby@sund.ku.dk

Astrid Birch Kjaergaard
E-mail: astridbirchkjaergaard@gmail.com

Specialdyrlæge i Forsøgsdyrsmedicin

Aage Kristian Olsen Alstrup
E-mail: aagols@rm.dk

Specialdyrlæge i Kardiologi, Familiedyr

Jørgen Koch
E-mail: koch@sund.ku.dk

Specialdyrlæge i Oftalmologi hos Hund og Kat 

Pernille Engraff
Telefon: 3617 5711
mail: pernille.engraff@anicura.dk

Kontakt

Karin Melsen
Fagpolitisk konsulent

karin.jpg