Gå til sidens indhold
Jobopslag

Skæring Dyreklinik søger dyrlæge

Vi søger en dyrlæge til barselsvikariat fra 1.1. 2026 til 1.10. 2026 med god mulighed for forlængelse. De fleste plejer at blive i lang tid.

Klinikken ligger 10 km nord for Århus og er 7 dyrlæger, 3 vsp’er , 2 elever og 4 klinikassistenter. Derudover har vi også en klinik i Hornslet og en udekørende hestepraksis.

Vi synes selv, vi har en god arbejdsplads med betalt frokostpause og frokostordning, sundhedsforsikring, holder sociale arrangementer, gode personalemøder mv.

Vores klinik har røntgen, ultralydsscannere, 2 tandstationer med tandrøntgen, inhouse lab mv. og lægger vægt på et godt samarbejde mellem patient og klient, hvor vi følger dem fra start til slut.

Vi vægter et godt arbejdsmiljø og trivsel højt. Vi passer på hinanden og deltager meget gerne i sociale og faglige aktiviteter sammen.

Vi har en positiv og uformel omgangstone og godt humør, hvor vi sørger for, at alle nytilkomne får en god opstart på vores klinik, vist kaldet onboarding.

Stillingen er weekend- og vagtfri, og arbejdstiden er 30-37 timer alt efter dit ønske.

Hvis dette har din mindste interesse, tøv da ikke med at kontakte os for en uformel snak. Ring til Søren på tlf. 2070 5215 eller Christian på tlf. 2216 7111 - diskretion er en selvfølge.

Kunne du så tænke dig stadig at være en del af vores team, så send din ansøgning til Christian Kirketerp på mail: job@dine-dyr.dk